BRANŞLAR

Golf

Golf haberlerine bakmak için tıklayınız.

Golf Nedir
Çimenlerle kaplı, açık, geniş bir alanda, ufak bir topu özel sopalarla ilerleterek belli bir deliğe sokma amaçlı oynanan oyuna Golf denir.

GOLF
Golf, belirli standartlara sahip topların, birbirinden farklı özellikleri bulunan sopalar yardımıyla, oyun alanı içerisindeki deliğe, en az sayıda vuruş yapılarak sokulması amacını güden bir spordur. Tipik bir golf sahası, 9 ya da 18 deliğe sahiptir ve bunların her biri birbirinden farklı yapı ve görünüşe sahiptir.

Topa sopalar yardımıyla vurmak suretiyle yapılan diğer bir çok spor dalından 3 belirgin özelliğiyle ayrılır;

  1. Golf, çok geniş bir alana yayılan, farklı büyüklükteki sahalarda oynanır. Ve bu sahaların hiç biri diğeriyle aynı ölçü ve boyutta değildir.
  2. Golfun amacı, topların özel sopalar yardımıyla en az vuruşla, hedef olan deliklere sokulmasıdır.
  3. Golf deki rakibiniz, hiç bir şekilde sizin oyununuza müdahale edemez. Yani, oyunu en iyi şekilde tamamlamak tümüyle size bağlıdır.

Golf Ansiklopedik Tanım 
Golf, küçük bir topun özel sopalarla, belli deliklere sokulduğu bir açık Hava sporudur. Uzunluğu 100 metre ile 600 metre arasında değişebilen bir golf alanında 9 ya da 18 delik bulunur. Oyunu, en az vuruş yaparak bitiren kişi kazanır…

Golfun Tarihi Tarihçesi
Uzmanlar, Kuzey Hollandalı denizciler tarafından oynanan ” Colf ” isimli oyundan bahseden 1297 tarihli belgeyi “golfun ilk yazılı kaynağı” kabul ederken, bir çok otorite 1457 yılında Kral II. James tarafından onaylanan ” yasak bildirisi”ni ilk yazılı belge olarak görmektedir. Dikkatle incelendiği takdirde; farklı farklı kaynakların, golfun ortaya çıkış yeri olarak 1400’lü yılların İskoçya’sına işaret ettiği görülmektedir.

Golfun, günümüzdekini çağrıştıran haliyle ortaya çıkışı, bizi 15. yüzyılın henüz başlarındaki İskoçya’ya götürüyor. Halk arasında yuvarlak taşların, kalın sopalar yardımıyla deliklere sokulmasıyla oynanan bir oyun, kısa sürede birçok kişinin beğenisini kazanır. Bu oyun, “chole” ismiyle anılmaktadır.

Takvimler 1552’yi gösterirken, golfün daha büyük kitlelerin oyunu olma yolunda büyük bir adım atılır. İskoçya’nın St. Andrews şehrinin başpiskoposu, yayımladığı bildiriyle yerel halkın da golf sahalarını kullanabileceğini duyurur ve aynı sene içerisinde tarihin “ilk golf turnuvası” bu şehirde gerçekleştirilir.

1600’lü yılların ortalarına kadar sadece Avrupa’da oynanan ve burada gelişimini sürdüren golf, 1659 yılında Amerika’ya da sıçrar ve New York’a bağlı Albeny kentinde oynanmaya başlanır.

1744 yılında Edinburgh’lu golfçüler, tarihteki “ilk golf kulübü”nü “The Honourable Company” ismiyle kurarlar.

Golfün Kağıt üzerinde yazılı ilk kuralları, St. Andrews Golfers (Daha sonra Royal & Ancient Golf Kulübü ismini alacaktır) tarafından 1754 yılında yayımlanır.

Uzun yıllar 22 delikle oynanan golf, St Andrews’ta bulunan sahanın 4 deliğinin eksiltilmesiyle bugünkü haliyle, yani 18 delikle oynanmaya başlanır.

Avrupa’da günden güne yayılan ve adeta bir hastalık halini alan golf merakı, bir süre sonra Amerika’da da kendini gösterir ve ülkenin ilk golf kulübü, Güney Carolina Golf Kulübü kurulur.

Takvimler 1848’i gösterirken, tüyden yapılanlara gore daha az maliyetli “guttie” toplar ortaya çıkar. “Guttie”ler, diğerlerine gore daha uzun vuruşlara da imkan tanımaktadır.

Bayanlar için “ilk golf kulübü” olma özelliğini taşıyan “The Ladies Golf Club” 1867 yılında St. Andrews’ta kurulurken, 1875 yılında Oxford ve Cambridge Üniversitesi golf kulüpleri de faaliyete geçirir.

Bundan tam yirmi yıl sonra Amerika Açık Golf Turnuvası ilk kez düzenlenir. Bu turnuvayı kazanan ilk Avrupalı 1900 yılında “Yeni Dünya”da farklı bir amaç için bulunan İngiliz Harry Vardon olur.

Aynı yıl içerisinde golf tarihinin en önemli aşamalarından birini kaydeder ve ilk kez 1900 Paris Olimpiyatları’yla birlikte olimpik bir kimliğe kavuşur.

Dünya Savaşı’nın çıkması, tüm diğer spor dallarını olduğu gibi golfü de etkiler. Avrupa başta olmak üzere bütün dünyadaki spor faaliyetlerine Birinci Dünya Savaşı’nın kara gölgesinin düşmesinin ardından, golf de bundan payını alır ve İngiltere Açık 1915 yılında oynanmaz.

Bugün, Royal Ancient Golf Kulübü ile birlikte, dünya golfünün çizgisini belirleyen Profesyonel Golf Birliği (PGA), 82 asil üyenin katılımıyla 1916 yılında kurulur.

1940’lara gelinirken, golf sektörü I. Dünya Savaşının etkilerini unutmuştur bile… Ne var ki, II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi herşeyi altüst eder. Kauçuğun pahalanması ve askeri kaynaklara yapılan harcamalar, golf toplarının fiyatlarını inanılmaz rakamlara ulaştırır ve Amerikan Hükümeti, 1942 yılında golf malzemelerinin üretimini lüks ve gereksiz olduğu gerekçesiyle savaş bitene kadar yasaklar.

1947 yılında “Bebek” lakaplı Mildres Zaharias, İngiltere Açık Golf Turnuvası’nı kazanan ilk Amerikalı bayan olma başarısını gösterir, aynı yıl içerisinde Amerika Açık Golf Turnuvası, yerel Saint Louis Televizyonu tarafından yayınlanır. Golf World Dergisi’nin de yayım hayatına geçmesiyle birlikte golf, medyadaki yerini sağlamlaştırarak, daha büyük kitlelere ulaşma yolunda büyük bir aşama kaydeder.