BRANŞLAR

Otomobil Sporları

Otomobil Sporları haberlerine bakmak için tıklayınız.

İlk 

otomobil

 yarışı 1894 yılında 

Fransa

'da Paris-Rouen arasındaki 80 kilometrelik mesafede yapılan güvenilirlik denemesiydi ve yarışı saatte 16, 4 km hızla giden bir otomobil kazandı. Gerçek anlamda ilk otomobil yarışı 1895'te Fransa'da Paris-Bordeaux arasında gidiş geliş toplam 1178 kilometrelik bir mesafede yapıldı. Yarışı kazanan otomobil de saatte 24.15 km hıza ulaştı. Fransa'daki bu otomobil yarışları Grand Prix yarışları olarak devam etti. 1950 senesinde Milletlerarası Otomobil Federasyonu (FIA), yarış arabalarına bir tarif getirdi ve yarışmalar bu teşkilatın kontrolunda yapılmaya başlandı. ABD'deki ABD Otomobil Kulübü (USAC) de FIA üyesi olarak ABD'de otomobil yarışları düzenledi. 1947 senesinden sonra ABD'de üç otomobil yarış kulübü daha açıldı. 

Grand Prix yarışları: Otomobillerin sürat, dayanıklılık, güç durumlarını ortaya koyan milletlerarası bir otomobil yarışıdır. Bu yarışmalarda İngilizler otomobillerini yeşile, Fransızlar maviye, İtalyanlar kırmızıya, Almanlar beyaza, Amerikalılar ise mavi ve beyaza boyarlar. Firmalar yarışmaya iki-üç otomobilden meydana gelen takımlar halinde girer. Şoförler çok mahirdir. Yarışmalar kapalı bir saha içinde pistte yapılır. Yarışma mesafe toplamı 250-650 km arasında değişebilir. Grand Prix yarışlarında en Ünlü isim, 29 sene şampiyonluğu elinden bırakmayan İtalyan Tazio Nuvolari'dir. Bu yarışmalarda kullanılan otomobillerin motor silindir hacmi, 3000 cc ile sınırlandırılmıştır. Motor hava girişinde süperşarjer varsa bu hacim 1500 cc ile sınırlandırılmıştır. 11 yarışmanın 9 tanesinin sonuçlarına göre yarışmacılara puan verilir. 

Spor otomobil yarışları: Spor tipte imal edilen otomobiller arasında yapılan yarışlardır. Otomobiller, firmalardan ziyade şahıslara aittir. Spor otomobillerinin özel imal edilen Grand Prix otomobillerden pek geri kalmadığı görülmektedir. Yarışmalar ABD'de 12 saat dayanıklılık testi olarak yapılır. İtalya ve Almanya'da 1000 km mesafe yarışması, Fransa'da ise yine 24 saatlik dayanıklılık testi şeklinde yapılır. Bu yarışmalarda İtalyan Ferrarileri, İngiliz Aston-Martinleri, Amerikan Cobraları ve Fordları boy ölçüşürler. 

Stok otomobil yarışları: Normal binek otomobilleriyle yapılan yarışlardır. Bu yarışlara Grand Prix veya spor otomobilleri katılamaz. Stok-otomobil yarışları ABD'ye mahsustur. Senede binlerce otomobille yarışmacı takımlar, mühendisler, teknisyenler, şoförler bu yarışmalara katılmaktadır.