BRANŞLAR

Yüzme

Yüzme haberlerine bakmak için tıklayınız.

Yüzme sporu; Belirli boyutlarda havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan su içerisinde yüzülerek yapılan spor dalına verilen isimdir. Yüzme sporu yarışları 50, 100, 200, 400 800, 1500 m'lik havuzlarda yapılmaktadır.

Yüzme sporunun tarihsel gelişimi

En temel ve yaygın sporlardan olan yüzme sporunun aslında nasıl ortaya çıktığı ve insanoğlunun yüzmeyle ne zaman karşılaştığı bilinmemektedir. Çünkü M.Ö 9000'lı yıllarda yüzme sporu insanların karşısına spor olarak değil, bir ihtiyaç olarak çıkmıştır.

Daha orta Asya ya göç etmeden Türklerin orada bulunan göller ve nehirlerde yüzdükleri bilinmektedir. Londra da bulunan British müzesinde bulunan kabartmalarda Uygur Türklerinin bugünkü kulaç stilleri görülmektedir. M.Ö ki yıllarda savaşlar sırasında Asur savaşçılarının düşmanlardan kaçmak için yüzerek nehirleri geçtikleri Asur kabartmalarında görülmektedir.

Yüzme sporunun dünyadaki yerinden bahsedecek olursak eğer , 1828 yılında ilk açık hava havuzunun Liverpool da yapılmıştır. Ardından 1846 yılında Avustralya’da düzenlenmiştir.1882 yılından sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde yüzme federasyonları kurulmuştur. ABD yüzmenin örgütlü bir spora dönüşmesi, 1882'de amatör Spor birliğinin (AAU) kurulmasıyla gerçekleşti. Modern olimpiyat oyunlarının başlaması ile birlikte olimpiyatlarda yüzme sporu yarışlarına da yer verildi. Önceleri sadece erkeklerin katıldığı yarışmalarda 1912 yılında bayan yüzücülerde olimpiyat yüzme yarışlarına katıldı.

Türkiye’de ilk yüzme yarışları Moda da yapılmıştır.(1937 )

1942 yılında Ortaköy’de inşa edilen ilk modern yüzme havuzu açılmıştır. Ülkemizde ve dünyada yaygınlaşan açık ve kapalı yüzme havuzları sayesinde yaz kış yüzme sporu yapılabilmektedi.